Alkalmazandó jogszabályok
- A 2024. június 28-i 158. sz. határozat a minimális befogadó jövedelemről szóló 196/2016. sz. törvény szerinti gyorssegély nyújtására vonatkozó munkamódszer jóváhagyásáról;
- A 196/2016. sz. törvény a minimális befogadási jövedelemről a későbbi módosításokkal és kiegészítésekkel;
- A szociális segélyről szóló 292/2011. sz. módosított törvény.
A polgármesterek a minimáljövedelem-támogatásban részesülő családtag vagy minimáljövedelem-támogatásban részesülő egyedülálló személy halála esetén a temetési költségekhez pénzügyi támogatást rendelhetnek el.
Temetési költségekhez nyújtott gyorssegélya kérelmezőnek a következő dokumentumokat kell benyújtania:
- Családtag, egyedülálló személy vagy a temetési költségeket viselő személy írásbeli kérelme;
- Halotti bizonyítvány (eredeti + másolat);
- A kérelmező személyi igazolványa;
- A temetési költségek igazolása (pl. eredeti számla a koporsóról stb.);
- Adott esetben egyéb dokumentumok.
A támogatás összege 2000 lej minimális jövedelemben részesülő családtag vagy minimális jövedelemben részesülő egyedülálló személy halála esetén, olyan személy halála esetén, akinek nincs jövedelme, és akinek hozzátartozói nem tudják kifizetni a temetési költségeket, valamint balesetben elhunyt személy halála esetén.
A természeti katasztrófák és tűzesetek esetén nyújtott támogatás összegét a helyzet súlyosságától függően szociális felmérés alapján határozzák meg. Súlyos esetekben 3000 lej lesz.
A sürgősségi támogatás (tűz, természeti katasztrófa) nyújtásához a kérelmezőnek a következő dokumentumokkal együtt kell benyújtania a kérelmet:
- A család összetételére vonatkozó igazoló dokumentumok (személyi igazolvány, személyi igazolvány, személyi igazolvány, házassági anyakönyvi kivonat, gyermekek születési anyakönyvi kivonatai);
- Az ingatlan adásvételi szerződése vagy CF-kivonata (30 napnál nem régebbi);
- A katasztrófa/tűzről szóló jelentés másolata;
- Adott esetben egyéb dokumentumok.
Sürgősségi támogatás nyújtása akut vagy krónikus betegségekből eredő, orvosi vizsgálatokat, szakorvosi konzultációkat, szakorvosi műtétet és/vagy utókezelést és/vagy gyógyászati segédeszközök beszerzését igénylő különleges egészségügyi állapotokhoz, amelyek költségei nem fedezhetők a jövedelmekből.
személy/család vagy részben a szociális egészségbiztosítás által kompenzált.
A támogatás összege 1.500 lej, és a pályázó a következő dokumentumokkal együtt nyújtja be a pályázatot:
- A család összetételét igazoló dokumentumok (személyi igazolvány, személyi igazolvány, személyi igazolvány, házassági anyakönyvi kivonat, gyermekek születési anyakönyvi kivonatai);
- A háziorvos vagy szakorvos által kiállított orvosi igazolás és/vagy orvosi levél, valamint a területileg illetékes hatóságok által kiállított egyéb, a kérelemben hivatkozott nehézségi helyzetet igazoló orvosi igazolás; felszerelések, gyógyászati segédeszközök, protézisek, ortézisek vagy egyéb egészségügyi anyagok beszerzése esetén az illetékes hatóságok által kiállított igazolás e tételek teljes költségéről és a felmerült költségekről;
- Adott esetben egyéb dokumentumok.
Sürgősségi segély a kitelepített és kivételes szociális kockázatnak kitett családoknak.
Szükséges dokumentumok:
- Standard alkalmazás;
- A pályázók utolsó lakóhelyének Marosvásárhelyen kell lennie;
- A gyermekek és a családtagok számára kivételes szociális kockázati helyzet áll fenn, amelyet az alábbiak támasztanak alá
a szociális vizsgálat és az orvosi, pénzügyi vagy egyéb dokumentumok által indokolt, amennyiben a kockázati helyzet bizonyítható; - A bírósági végrehajtó kilakoltatási felszólítása (ebben a helyzetben a bérleti díj költségét a Nemzeti Adóügyi Ügynökségnél (ANAF) nyilvántartott bérleti szerződésből fizetheti ki 3-12 hónapos időszakra, de legfeljebb 1.500 lej/hó).
- Adott esetben egyéb dokumentumok.
Egyéb szükséghelyzetek vagy különleges körülmények 500-1.500 lejes támogatás a szociális vizsgálat eredményeitől függően.
A fent felsorolt dokumentumokat a Szociális Segítségnyújtási Osztály marosvásárhelyi székhelyén, a Gheorghe Doja utca 9. szám, földszint, 8-as szoba (anyakönyvi hivatal) kell benyújtani, vagy elektronikus úton a registratura.das@tirgumures.ro e-mail címen.
Nem kaphatnak gyorssegélyt azok a magánszemélyek/családok, akik az alábbi vagyontárgyak közül eggyel vagy többel rendelkeznek:
A. Ingatlanok:
Épületek, a lakáson kívüli egyéb lakóhelyiségek, valamint a lakott területen belüli, városi területen 1200 négyzetméternél, vidéki területen 2500 négyzetméternél nagyobb beépített terület, kivéve a lakást és az udvart körülvevő területet.
B. Ingó áruk:
a) egynél több, 10 évnél idősebb, közúton való használatra engedélyezett jármű;
b) a közutakon való használatra engedélyezett, 10 évnél fiatalabb gépjárművek, kivéve a fogyatékkal élő személyek szállítására használt és/vagy átalakított gépjárműveket;
(c) csónakok, motorcsónakok, motoros csónakok, jachtok vagy más típusú vízi járművek.
Ha a minimális befogadási jövedelemben részesülő egyedülálló személy/család tulajdonában lévő egy vagy több vagyontárgyat lízingbe adnak/bérbe adnak/bérbe adnak, akkor ezt a vagyontárgyat annak a személynek/családnak kell figyelembe venni, aki/amely azt lízingbe adja/bérbe adja/bérli, a jogos tulajdonos számára pedig a vagyontárgy használati jogának átruházásából származó értéket kell figyelembe venni.
Az a személy vagy család, akinek a lakása mellett, ahol él, egy másik épületben/lakásban/ingatlanban is van tulajdonrésze, a részesedés nagyságától függetlenül részesülhet a befogadáshoz szükséges minimumjövedelemben, ha az ingatlant nem tudja felértékelni e tulajdonjog révén.
C. Bankbetétek
A család legalább egyik tagja rendelkezik egy vagy több olyan bankszámlával/betéttel, amelynek teljes összege meghaladja az állami társadalombiztosítási törvény által előírt bruttó átlagkereset háromszorosát (ebben az értelemben eskü alatt tett nyilatkozatot kell tenni, hivatkozva a Büntető Törvénykönyv 326. cikkének hamis nyilatkozatra vonatkozó rendelkezéseire).
Gyorssegélyre azok a családok/egyedülálló személyek jogosultak, akiknek a jövedelme alacsonyabb, mint a nehézségekből eredő költségek, amelyek miatt a gyorssegélyt kérik, és akik nem tudják biztosítani a megfelelő életszínvonalat, ami a társadalmi kirekesztés kockázatához vezetne.