INFORMÁCIÓ
A gyermekek jogainak védelméről és előmozdításáról szóló 272/2004. sz. törvény 104. cikkének rendelkezéseivel összhangban:
- Az a szülő, aki egyedül gyakorolja a szülői felügyeletet, vagy akinél a gyermek tartózkodik, és aki külföldre kíván menni dolgozni, köteles ezt a szándékát legalább 40 nappal az ország elhagyása előtt bejelenteni a gyermek lakóhelye szerinti szociális gondoskodásért felelős hivatalnak.
- A törvény büntetést (500-1000 lejes pénzbírság) ír elő a szülők számára abban az esetben, ha nem értesítik a marosvásárhelyi Szociális Jóléti Igazgatóságot a külföldi munkavállalás céljából történő távozásról.
- Az értesítésnek tartalmaznia kell annak a személynek a nevét, aki a szülők vagy adott esetben a gyám távollétében a gyermekről gondoskodik.
- Annak a személynek a megerősítését, akinél a gyermek gondozásban marad, a gyámbíróság végzi a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően. A szülői jogkör átruházásáról szóló határozat kézhezvételét követően a szülő vagy az a személy, akinek a gondozásában a gyermek van, benyújtja annak másolatát a marosvásárhelyi Szociális Gondnokságnak.
- Ezek a rendelkezések a gyámra és mindkét szülőre vonatkoznak, akik egy másik országba mennek dolgozni.
- A gyermek gondozására kijelölt személynek a nagycsalád tagjainak kell lennie, legalább 18 évesnek, és meg kell felelnie a gyermek neveléséhez és gondozásához szükséges anyagi feltételeknek és erkölcsi garanciáknak.
- A 2. cikk (2) bekezdése szerint. (1) és (1) bekezdése szerint. A 691/2015. sz. GD 1. mellékletének (2) bekezdése szerint: "Állami szociális segélyszolgálat (ebben az esetben a marosvásárhelyi Szociális Segélyezési Osztály) évente, az év utolsó negyedévében adatokat és információkat kér az alábbi helyzetekben lévő gyermekekről a közigazgatási területükön működő iskoláktól:
- Gyermekek, akiknek mindkét szülője külföldön él;
- Az egyedüli eltartó szülővel külföldön élő gyermekek;
- Gyermekek, akiknek egyik szülője külföldön él;
- Azok a gyermekek, akik egy évnél hosszabb külföldi tartózkodás után térnek vissza az országba.
- Az iskoláknak a kéréstől számított 15 naptári napon belül be kell nyújtaniuk a fenti helyzetekben lévő gyermekek listáját. A listának tartalmaznia kell a gyermek családi és utónevét, a szülők családi és utónevét, vagy adott esetben a szülő nevét és lakcímét.
- Az adatok kézhezvételét követően a marosvásárhelyi Szociális Osztály a Gyermek- és Családvédelmi Hivatal munkatársai révén köteles felkeresni a gyermekeket gondozó lakcímet, és ellenőrizni, hogy betartják-e a 272/2004. számú, újra kiadott, a gyermekek jogainak védelméről és előmozdításáról szóló törvény 104-105. cikkelyében foglalt rendelkezéseket.
- A kiskorú otthonában tett látogatás alkalmával a Marosvásárhelyi Szociális Segélyezési Osztály képviselője kitölti a kockázatazonosító lapot, és elkészíti a kezdeti értékelő jelentést.
- Ha az első értékelő jelentés azt mutatja, hogy a gyermek veszélyeztetett, szolgáltatási tervet kell készíteni annak érdekében, hogy a gyermek ne szakadjon el a családjától.
Kockázati helyzet: minden olyan helyzet, cselekedet vagy mulasztás, amely a gyermek testi, szellemi, lelki, erkölcsi vagy szociális fejlődését a családban vagy a közösségben egy ideig befolyásolja.
- Az iskolai teljesítmény csökkenése esetén a tanár/vezető tanár köteles az iskolai tanácsadó segítségét kérni, és írásban értesíteni az állami szociális segélyszolgálat képviselőjét, jelen esetben a marosvásárhelyi szociális segélyezési osztályt.
- Ha a vizsgálatot követően megállapítást nyer, hogy fennáll a gyanú, hogy a gyermek érzelmi állapota sérült, a szociális segélyszolgálat képviselője pszichológus segítségét kéri annak érdekében, hogy a gyermeket pszichológiai tanácsadási programba vonják be. Ha helyi szinten nincs pszichológus, a szociális segélyszolgálat képviselője a Szociális Segélyek és Gyermekvédelem Marosvásárhelyi Főigazgatóságának támogatását kéri a szakszolgálatokhoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében.
- Ha annak a gyermeknek az egészségi állapota, akinek a szülei külföldön dolgoznak, megromlik, a szociális segélyszolgálat képviselője köteles írásban tájékoztatni a háziorvost, és kérni a segítségét a kiskorú egészségi állapotának ellenőrzésében.
- Abban az esetben, ha kiderül, hogy a külföldön dolgozó szülőkkel rendelkező gyermek bűnelkövető baráti társasághoz tartozik, a szociális segélyszolgálat képviselője köteles írásban kérni a Szociális Segélyek és Gyermekvédelem Marosvásárhelyi Főigazgatóságának támogatását a speciális szolgáltatások biztosítása érdekében, és egyúttal tájékoztatni az iskolát, ahol a gyermek beiratkozott, valamint a rendőrséget.
- Ha a szociális segélyszolgálat képviselője kapcsolatba kerül egy gyermekkel, és bántalmazás, elhanyagolás vagy rossz bánásmód lehetséges esetének gyanúja merül fel, köteles haladéktalanul értesíteni a Szociális Segélyek és Gyermekvédelem Marosvásárhelyi Főigazgatóságát, hogy az ilyen esetekben a törvény által előírt eljárásokat kezdeményezze.
- Ha megállapítást nyer, hogy a szülői felügyeleti jog átruházásáról szóló határozatban nincs a gyermek gondozására kijelölt személy, a Marosvásárhelyi Szociális Segítségnyújtási Igazgatóság köteles írásban tájékoztatni azt a személyt, akinek a gondozásában a gyermek van, a 16. cikk (1) bekezdésében foglaltakról. (2) bekezdésének rendelkezéseiről a 272/2004. sz. törvény újra kihirdetett, illetve az azt követő módosításokkal és kiegészítésekkel együtt: "Az a személy, aki a gyermeket a törvény szerinti védelmi intézkedés elrendeléséig ideiglenes gondozásba vagy védelembe veszi, köteles a gyermeket eltartani, és 48 órán belül értesíteni azt a helyi közigazgatási hatóságot, amelynek területén a székhelye vagy lakóhelye van.". Ebben az esetben a gyermeket 3 havonta ellenőrzik.
- Ha a szülői felügyeleti jog átruházásáról szóló határozatban van a gyermek nevelésére és gondozására kijelölt személy, a marosvásárhelyi szociális segélyezési osztály köteles a bíróság által kijelölt személyek otthonát kéthavonta felkeresni a szülői felügyeleti jog átruházásáról szóló határozat másolatának kézhezvételét követő első hat hónapban, hogy tájékoztassa és tanácsokkal lássa el őket a gyermek nevelésével és gondozásával kapcsolatos felelősségükről. Ezt követően a látogatásokra hathavonta kerül sor.
A külföldön dolgozó szülő(k) gyermekének neveléséért és gondozásáért felelős személy kötelezettségei:
- A gyermek normális gondozásához és neveléséhez szükséges valamennyi feltétel biztosítása;
- A Marosvásárhelyi Szociális Osztály rendelkezésére bocsátani minden olyan adatot és információt, amellyel rendelkeznek arról a címről, ahol a szülőkkel külföldön kapcsolatba lehet lépni, és bizonyítani, hogy kapcsolatban állnak velük;
- Részvétel a marosvásárhelyi Szociális Segélyezési Osztály által szervezett tanácsadási és tájékoztatási rendezvényeken/programokon;
- Értesíti a gondozásában és nevelésében lévő gyermeket érintő minden olyan változásról, amely a lakcím, az oktatási intézmény, a háziorvos, a szülők címe, telefonszáma stb. tekintetében bekövetkezik.
- Amennyiben a kiskorú iskolai helyzetével, káros környezetével, egészségi állapotával vagy egyéb negatívumokkal kapcsolatos problémákat tapasztalnak, kérjenek segítséget a marosvásárhelyi szociális segélyezési osztály képviselőitől, az iskolai tanácsadótól, a pszichológustól, a háziorvostól vagy bármely más helyi hatóságtól/intézménytől.
- A 4. cikk b) és b) pontjának rendelkezései szerint. mellékletének c) pontjai szerint a 691/2015 H.G. 1. melléklete szerint. "A külföldön dolgozó szülőkkel rendelkező gyermekek nevelését és gondozását végző családok támogatása érdekében a szociális segélyezési közszolgáltatás (ebben az esetben a marosvásárhelyi Szociális Segélyezési Osztály) a következő feladatokat látja el":
- Szülői nevelési programokat szervez annak a szülőnek, aki a gyermek neveléséért és gondozásáért felelős, miután a másik szülő külföldre ment dolgozni, valamint azoknak, akik olyan gyermekek neveléséért és gondozásáért felelősek, akiknek szülei külföldre mentek dolgozni, valamint azoknak, akik egy évnél hosszabb külföldi tartózkodás után tértek vissza az országba szüleikkel;
- Szervezzen negyedévente, vagy amikor szükséges, találkozókat a gondozókkal és a gyermeket gondozó szülővel, miután a második szülő külföldre távozott dolgozni.
- Ebben a tekintetben a marosvásárhelyi Szociális Jóléti Osztály a Save the Children szervezet marosvásárhelyi fiókjával együttműködve negyedévente találkozókat/tanácsadást/tájékoztató rendezvényeket, szülői nevelési programokat szervez a támogató személyek/szülők számára, akik a gyermek neveléséért és gondozásáért felelősek, miután a másik szülő külföldre távozott dolgozni, amelyek célcsoportja lehet:
- A támogató személyek aktív szerepe a gyermek nevelésében és fejlődésében;
- A külföldre dolgozni kívánó szülők, a támogató személyek jogai és kötelezettségei, valamint a számukra nyújtható támogatás;
- A szülői jogkör átruházásáról szóló döntéssel kapcsolatos lépések szükségessége és annak előnyei;
- A szülők jelenlétének fontossága a gyermekek életében, mind az anyák, mind az apák számára, akiknek megvan a maguk szerepe a kiskorúak növekedésében, fejlődésében és nevelésében;
- A támogató személy konfliktushelyzeteinek megelőzése a kiskorúval való kapcsolatban;
- A szülők jelenlétének fontossága a gyermekek életében, mind az anyák, mind az apák számára, akiknek megvan a maguk szerepe a kiskorúak növekedésében, fejlődésében és nevelésében;
- A gyermek fejlődésében felmerülő konfliktusok vagy problémák felismerésének és megoldásának módjai, életkortól függetlenül;
- A szülők fontossága a gyermek életében;
- A támogató személy együttműködése a gyermekekkel és a társadalommal;
- A gyermek és a támogató személy között felmerülő konfliktusok kiemelése és az együttműködés megvalósításának módja;
- A támogató személyek által tapasztalt problémák.
Szükséges dokumentumok
A bírósághoz benyújtott, a gyermek neveléséről és gondozásáról a szülők távolléte alatt gondoskodó személy kijelölése és a szülői felügyeleti jog átruházásáról szóló határozat megszerzése érdekében benyújtandó iratok indikatív listája.
- Szülő(k) dokumentumai: személyazonossági és anyakönyvi okmányok másolata (házassági anyakönyvi kivonat);
- Adott esetben annak igazolása, hogy az érintett szülő egyedül gyakorolja a szülői felügyeleti jogot (a jogerős és visszavonhatatlan válóperes határozat másolata, a másik szülő halotti bizonyítványának másolata);
- Egyéb dokumentumok (ha vannak): munkaszerződés, munkavállalási engedély, amely tartalmazza, hogy a szülő(k) hová és mennyi időre megy(nek) stb;
- A gyermek anyakönyvi okmányai: születési anyakönyvi kivonat/azonosító igazolvány másolata, orvosi igazolás a gyermek egészségi állapotáról;
- Annak a személynek a dokumentumai, akinek a gondozásában a gyermek marad: személyi igazolvány másolata, bűnügyi nyilvántartás, jövedelemigazolás (munkavállalói igazolás, nyugdíjszelvény stb.), lakhatási hely igazolása, orvosi igazolás arról, hogy a gyermek klinikailag egészséges, nyilatkozat arról, hogy nincs/nem volt más eltartott gyermeke;
- Társadalmi felmérés;
- A család vagy a gyermek helyzetét leíró egyéb igazoló dokumentumok, a helyzettől függően vagy a bíróság kérésére.
A kitöltött és aláírt űrlapot az alábbi űrlapon küldheti el, vagy digitálisan, online is kitöltheti.
A formanyomtatvány kitöltése és benyújtása
Szabványos formanyomtatvány:
Külföldi szülői értesítésre vonatkozó kérelem nyomtatvány letöltése