Önkéntes program Szociális Segélyezési Osztály Marosvásárhely
2021. március 1-jével a Marosvásárhelyi Szociális Jóléti Igazgatóság elindítja az önkéntes programot, amely bátorítja, irányítja és együtt van az igazgatóság szolgálataiban önkéntes munkát vállalni szándékozókkal.1. Mi ez az önkéntes program?
Az "önkéntesség" kifejezés (a francia "volontariat" szóból) szigorúan véve olyan tevékenységet jelent, amelyet egy vagy több személy végez azzal a fő céllal, hogy másokon segítsen, saját szabad akaratából és anélkül, hogy erre köteleznék vagy fizetnék. Ugyanakkor az önkéntesség fogalmát a nemzeti jogszabályok kodifikálják a 78/2014. sz. törvény 3. cikkének a) pontja szerint, amely kimondja, hogy "az önkéntesség a természetes személy önkéntes részvétele más személyek vagy a társadalom javára végzett, köz- vagy magánjogi jogi személyek által szervezett, közérdekű tevékenységekben való részvétel, díjazás nélkül, egyénileg vagy csoportosan". A marosvásárhelyi Szociális Segítségnyújtási Osztályon belül az önkéntesség tehát egy olyan program, amely bármely természetes személynek szól, akinek az a szándéka, hogy segítséget nyújtson más embereknek, de különösen azoknak, akik felsőoktatásban vesznek részt vagy felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, lehetőséget biztosítva számukra, hogy részt vegyenek közérdekű tevékenységekben, az önkéntesség fontos tényező az oktatás és a képzés fejlesztésében, hozzájárulva ezzel a társadalmi szolidaritás növeléséhez.2. Miért szervez ilyen programot a marosvásárhelyi Szociális Igazgatóság?
A program lehetőséget kínál a célközönségnek, hogy a szociális munka és a közigazgatás területén a helyi önkormányzatoknál szerzett szakmai tapasztalatokat kamatoztassa. Bármi is legyen az oka annak, hogy önkéntes munkát szeretne végezni, ez azért fontos, mert segít Önnek: - Közvetlen és egyedülálló tapasztalatot szerezhet a vállalt munkáról, valamint gyakorlati ismereteket szerezhet; - Új barátokat szerezni; - Új dolgokat tanulni és hasznos készségeket fejleszteni; - kipróbálhatsz egy új karriert; - Egy csapat tagja lehetsz; - Segíts a kevésbé szerencséseknek; - Értsd meg a közösséged problémáit; - A polgári szellem ápolása. Másrészt, a marosvásárhelyi szociális osztály a program megvalósításának eredményeképpen az önkéntesek energiájából és innovatív szelleméből szeretne profitálni, olyan elemekből, amelyek képesek hatékonyan javítani az intézmény munkáját.3. Mennyi ideig tart ez a program?
A program határozatlan ideig tart. Minden egyes önkéntessel 3 hónap és 1 év közötti időtartamra önkéntes szerződést kötnek, amelyben meghatározzák a szerződés konkrét időtartamát.4. Hol zajlik a program?
A program a marosvásárhelyi Szociális Segélyezési Osztály székhelyén, Marosvásárhelyen, a Gheorghe Doja utca 9. szám alatt, illetve az intézménynek alárendelt szolgálatokon belül kerül megrendezésre. Az önkéntes program keretében megvalósítandó tevékenységek vagy rendezvények sajátosságaitól függően más helyszíneken is sor kerülhet rájuk.5. Ki jelentkezhet?
A program minden olyan személyt megcéloz, aki hajlandó segíteni másoknak, de különösen azokat, akik felsőoktatásban vesznek részt, vagy felsőfokú végzettséggel rendelkeznek. A jogosultsági feltételek, amelyeknek halmozottan kell megfelelni ahhoz, hogy az intézménynél önkéntes munkát vállalhassanak, a következők: - Román állampolgárság; - hallgatók/diplomások esetében a szociális munka, közigazgatás, közegészségügy, pszichológia, pedagógia vagy orvostudomány területén folytatott tanulmányok igazolása.6. Miért választanám ezt a programot, és milyen előnyökkel jár?
A marosvásárhelyi szociális jóléti igazgatóságon végzett napi munkán túl, amelynek célja, hogy az önkéntesek megismerkedjenek a közszolgáltatási rendszer kihívásaival, lehetőségük nyílik arra, hogy a szociális munka/közigazgatás területén dolgozó szakemberekkel tárgyaljanak, részt vegyenek romániai szociális egységek látogatásán, és egyénileg vagy a DAS Marosvásárhely munkatársaival együtt dolgozzanak olyan innovatív megoldások keresésén, amelyek képesek minimalizálni a költségeket és maximalizálni a hasznot. Az önkénteseknek lehetőségük lesz arra, hogy kérésre a marosvásárhelyi Szociális Osztálytól, az önkéntes program koordinátorától egy ajánlólevelet kapjanak, amely igazolja részvételüket és a program keretében vállalt készségeiket. Ugyanakkor a programon keresztül az önkéntes kipróbálja a szociális területen való lehetséges karrierjét. Emellett a 78/2014-es törvény rendelkezései szerint az önkéntes időszak a szakterületen szerzett tapasztalatnak is tekinthető, ami lehetőséget nyújt egy vonzó önéletrajz elkészítésére.7. Hogyan regisztrálhatok?
A programra való jelentkezés a Marosvásárhelyi Szociális Segélyezési Osztályon (Gheorghe Doja utca 9. szám) vagy online kitöltött jelentkezési lap kitöltésével történik. Kitöltés után az űrlapot az e-mail címre kell elküldeni: registratura.das@tirgumures.ro.8. Mi történik, miután csatlakoztam az önkéntes programhoz?
A megállapított feltételek ellenőrzése után az önkéntes értékelésre kerül, amely egy interjúból áll, amelyet a marosvásárhelyi Szociális Segélyezési Osztályon tartanak.9. Ki választja ki az önkénteseket?
Az önkéntesek kiválasztását az önkéntes program koordinátora végzi, akit a marosvásárhelyi Szociális Jóléti Osztály, Stratégiák, Programok, Projektek és civil szervezetekkel való kapcsolatok irodája nevez ki.10. Kapnak az önkéntesek fizetést?
Az önkéntesek a program keretében végzett tevékenységekért semmilyen pénzügyi juttatásra nem jogosultak.11. Szükséges-e korábbi szakmai tapasztalat?
Az önkénteseknek nem szükséges korábbi munkatapasztalattal rendelkezniük. A pályázatok elbírálása során azonban figyelembe veszik a korábbi szakmai tevékenységet (beleértve az egyéb önkéntes tevékenységekben való részvételt is).12. Mi a munkarend?
Az önkéntes hetente legalább 2 órát dolgozik, a marosvásárhelyi szociális segélyezési osztály által meghatározott munkaidőn belül.13. Hogyan fogom később igazolni az önkéntes programban való részvételemet?
Az önkéntes programban való részvétel a két fél közötti szerződésen alapul.- A 2021. augusztus 26-i 262. számú határozat a marosvásárhelyi szociális segélyezési osztályon belüli önkéntes tevékenység megszervezéséről és működéséről szóló szabályzat jóváhagyásáról
- A 2024. július 25-i 192. sz. határozat a 2021. augusztus 26-i 262. sz. határozat módosításáról, amely a marosvásárhelyi Szociális Segélyezési Igazgatóságon belüli önkéntes tevékenység megszervezéséről és működéséről szóló szabályzat jóváhagyásáról szól.
Mellékletek
- ROF önkéntes program
- melléklet - Önkéntes szerződés
- 2. melléklet - Alkalmazás
- melléklet - Szülői megállapodás
- 4. melléklet - Önkéntes dosszié
- melléklet - Jogok és felelősségek
- melléklet - SSM feladatok és felelősségi körök
- 8. melléklet - Személyes adatokra vonatkozó nyilatkozat
- melléklet - Visszalépési nyilatkozat
- melléklet - Értékelési kérdőív
- melléklet - Tevékenységi napló
- 12. melléklet - Eredménytábla
- 13. melléklet - Védőlap (SSM + PSI)
- melléklet - Átutalási és mentességi nyilatkozat
- melléklet - Eseményjelentés
- melléklet - Névleges tanúsítvány
- melléklet - Tevékenységi jelentés
- melléklet - Az önkéntesek értékelése